Juhannusnäyttely

Etusivu | Tuomarit | Ilmoittautuminen | Tiedustelut | Majoitusta | Aikataulut | Tulokset | In English

Welcome to Rovaniemi

International all breed dog show 24th - 25th of June 2017.

On Saturday 24.6. FCI groups 1, 4, 8, 9, 10
On Sunday 25.6. FCI groups 2, 3, 5, 6, 7

Also puppies (7- 9 months) and junior handler competition.

Entry & Parking Fees
Only cash!
Entry fee for adults 5 €, kids under 15 years free entry
Parking 2 €
Catalogue 6 €

We have a small cafe at the show ground. We accept only cash payment.

 

Results

 You can find online results from this link:
https://ilmoittautuminen.kennelliitto.fi/tulospalvelu/frmTuloksetRyhma.aspx?N=10533&Lang=ENG

 

Schedule

You can find .pdf schedule from this link. 


Entries

Closing date for entries are 2.5./22.5./26.5.2017 (last week only online entry)

On-line entry : www.showlink.fi

When you enter your dog via the Showlink online entry, the entry fee will be paid with credit card (or via web bank, if you are a resident in Finland). Please DO NOT pay in advance.

By post:
Use Finnish Kennel Club's entry form.

Send your entries to the address:

Rovaniemi KV 2017
PL 50
02771 ESPOO
FINLAND

Entry fees until 2.5.2017
1st dog 38 €,
2. etc. dog of the same owner 33 €
puppies and veterans 30 €
veterans over 10 years free to veteran class
junior handler 10 €

Entry fees 3.5.- 22.5.
1st dog 43 €
2. etc. dog of the same owner 38 €
puppies and veterans 30 €
veterans over 10 years free to veteran class
junior handler 10 €

Entry fees 23.5. -26.5. ( only online entry )
all classes 65 €

Payments from abroad:
IBAN: FI51 5640 0220 0292 30 / Rovaniemen koiranäyttely
SWIFT-BIC: OKOYFIHH
OKOBANK Helsinki Finland

 

Please note!
The copy or receipt of the payment must be enclosed with the entry forms. Entry forms without a copy of the receipt attached will be returned.
To enter in championclass a championship certificate is needed, to enter in working class a WCC (working class certificate) with information of trial and result is needed. If mentioned certificates are missing, the dog will be automatically entered in "Open Class"

Cropped and docked dogs: Cropped and docked dogs born after 1.1.2001 are not allowed to participate shows held in Finland.

Vaccination instructions: The show is subject to the vaccination directions approved by the Finnish Kennel Club. All dogs participating in the Show or trials must have a valid certificate of vaccination against distemper and rabies. Please, check the custom regulations for importing dogs to Finland. Check also your own country's regulations when turning back.

Anti-Doping: The Anti-Doping rules, approved by the Council of the Finnish Kennel Club (27.11.2005) have come into force on 1.1.2007. These rules concern all the shows, trials and tests approved by the Finnish Kennel Club. Visit also www.kennelliitto.fi for current information.

 


 

Judges

SATURDAY

Group 1
Bouvier des Ardennes, Australian Kelpie, Australian shepherd, Border collie, Bearded collie, Collie, Smooth collie, Old english sheepdog Boris Baic, Slovenia
Australian stumpy tailed cattle dog, Australian cattle dog, Bergamasco, Ceskoslovensky Vlcak, South Russian Dog, Komondor, Croatian Sheepdog, Kuvasz, Lancashire, Maremma-Abruzzese, Mudi, Romanian Shepherd Dog, Saarloos Wolfdog, Slovakian Chuvach, Czech shepherd dog, White Swiss shepherd dog Hannele Jokisilta, Finland
Shetland sheepdog Roger Vanhoenacker, Belgium
Other breeds Cristian Stefanescu, Romania

Group 4
All breeds Hannele Jokisilta, Finland

Group 8
Curly Coated Retriever, Labrador Retriever Göran Bodegård, Sweden
Chesapeake Bay Retriever, Golden Retriever, Nova Scotia Duck Tolling Retriever Katja Korhonen, Finland
Barbet, Field spaniel, Wetterhoun, Kooikerhondje, Lagotto Romagnolo, Sussex Spaniel, Wachtelhund Leni Finne, Finland
Flatcoated Retriever Nina Karlsdotter, Sweden
Other breeds Linda Volarikova, Slovak

Group 9
Bolognese, Coton de tuléar, Havanese, Pug, French Bulldog Nina Karlsdotter, Sweden
Cavalier King Charles Spaniel, King Charles Spaniel Roger Vanhoenacker, Belgium
Bichon frisé, Chihuahuas, Chinese Crested dog, Lhasa apso, Maltese, Shih Tzu, Tibetan Terrier Viva Maria Soleckyj Szpunar, Poland
Löwchen, Poodles Zsuzsanna Balogh, Hungary
Other breeds Leni Finne, Finland

Group 10
Irish Wolfhound, Deerhound Boris Baic, Slovenia
Other breeds Göran Bodegård, Sweden

Junior Handler Katja Korhonen

Best in Group
1 Cristian Stefanescu
4 Hannele Jokisilta
8 Linda Volarikova
9 Zsuzsanna Balogh
10 Göran Bodegård
Best Veteran Viva Maria Soleckyj Szpunar
Best Breeders Group Boris Baic

SUNDAY

Group 2
Boxer, Doberman, Dogo argentino, Bulldog, Hovawart, Pyrenean, Shar pei, Danish-Swedish Farmdog, Great Danes Cristian Stefanescu, Romania
Miniature Pinscher, Miniature Schnauzers, Pinscher, Schnauzer, Giant Schnauzer Linda Volarikova, Slovakia
Landseer, Leonberger, Newfoundland Roger Vanhoenacker, Belgia
Other breeds Viva Maria Soleckyj Szpunar, Puola

Group 3
American Hairless Terrier, American Rat terrier, Border terrier, Bull terrier, Japanese terrier, Wire-haired fox terrier, Miniature bull terrier, Manchester terrier, German hunting terrier, Smooth fox terrier Hannele Jokisilta, Finland
Airedale Terrier, Bedlington Terrier, Brazilian Terrier, Czesky Terrier, Dandie Dinmont Terrier, English Toy Terrier, Glen of Imaal Terrier, Irish Terrier, Kerry Blue Terrier, Terrier, Skye Terrier, Welsh Terrier, Wheaten Terrier Viva Maria Soleckyj Szpunar, Puola
Other breeds Boris Baic, Slovenia

Group 5
American Akita, Greenland Dog, Hokkaido, Hälleforshund, Canaan Dog, Kai Ken, Kishu, Korean Jindo dog, Lapponian Herder, Norwegian Lundehund, Black Norwegian Elkhound, Swedish Lapphund, Samoyed, Shikoku, Finnish Lapphund Katja Korhonen, Finland
American Eskimo dog, Buhund, Chow Chow, Eurasier, Grey Norwegian Elkhound, Icelandic Sheepdog, East Siberian Laika, Elkhound, West Siberian Laika, Swedish White Elkhound, Russian-European Laika Leni Finne, Finland
Dansk spitzs, Japanese Spitz, Karelian Bear Dog, Swedish Vallhund, Norbottenspitz, Shiba, Siberian husky, Finnish Spitz, Volpino Italiano Nina Karlsdotter, Sweden
Grosspitzs, Keeshond, Kleinspitzs, Mittelspitzs, Pomeranian Roger Vanhoenacker, Belgium
Other breeds Zsuzsanna Balogh, Hungary

Group 6
Beagle, Dalmatian, Drever, Estonian Hound, Anglo-Russian Hound, Plott Hound, Rhodesian Ridgeback, Russian hound, Bloodhound Hannele Jokisilta, Finland
Finnish hound Nina Karlsdotter, Sweden
Other breeds Zsuzsanna Balogh, Hungary

Group 7
English Setter, Gordon Setter, Pointer, Irish Red Setter, Red and White Setter Cristian Stefanescu, Romania
Other breeds Göran Bodegård, Sweden

Junior Handler Linda Volarikova

Best in Group
2 Viva Maria Soleckyj Szpunar
3 Boris Baic
5 Nina Karlsdotter
6 Zsuzsanna Balogh
7 Göran Bodegård
Best Veteran Cristian Stefanescu
Best Breeders Group Hannele Jokisilta
Best in Show Leni Finne 


 

Accommodation

 

Please note!
Campsite next to the show ground for caravans is no longer in use and it's also forbidden to stay overnight at the parking lot.

 

  Show in Facebook!